Сепаратори жиру має форму прямокутну або циліндричну. Всередині жироуловлювач розділений спеціальними перегородками, які утворюють декілька технологічних відсіків.
Вони конструктивно прості виконуються за однією схемою : це герметичні ємності з перегородками, які уповільнюють швидкість руху рідини. При цьому відбувається охолодження стічних вод, що призводить до випадання суспензії в осад і підйому жирів на поверхню, звідки вони, згодом, і видаляються.
Жироуловлювачі бувають:
- наземні — встановлюються в спеціально призначених приміщеннях;
- підземні — вкопуються в землю в спеціально відведених місцях;
- під мийку.
Сепаратор жиру
Жировловлювач: принцип дії, види та правила експлуатації
Жировловителі – невід’ємна частина системи водоочищення в кафе, ресторанах, готелях та інших закладах громадського харчування. Для того, щоб уникнути проблем зі зливом жирів у каналізацію та забезпечити безперебійну роботу системи водоочищення, слід правильно підібрати жировловлювач.
Відповідальний підхід до підбору жировловлювача дозволяє запобігти заторам у каналізаційних трубах та додатковим витратам на обслуговування і ремонт системи водоочищення.
Зрозуміти, як працює жировловитель та які існують його типи, є важливим для правильного підбору обладнання. Не менш важливим є і знання правил експлуатації жировловлювача, оскільки від цього залежить ефективність його роботи та термін служби.
Як правильно вибрати жировловлювач для кафе та ресторанів?
Це питання набуває актуальності у зв’язку з тим, що для кожного закладу потрібен жировловитель певної місткості.
Для того, щоб обрати правильну модель жировловлювача, потрібно врахувати кілька важливих факторів. Перш за все, потрібно визначити обсяг водоочищення, який необхідний для вашого закладу. В залежності від цього вибирається потрібний розмір обладнання.
Другим важливим фактором є вміст жирів у воді, яку необхідно очищувати. Необхідно знати, яка концентрація жирів є в харчових відходах вашого закладу, щоб вибрати жировловлювач з потрібною потужністю.
Також потрібно врахувати фізичні характеристики місця встановлення обладнання. Наприклад, якщо місце для встановлення обладнання обмежене, можна вибрати жировловлювач з пластинчатими модулями.
Жировловлювачі з пластинчатими модулями – це інноваційне рішення, яке стає все більш популярним серед власників закладів громадського харчування. Ці жировловлювачі мають високу ефективність та можуть бути встановлені в обмеженому просторі.
Крім того, важливим фактором є вартість жировловлювача та його експлуатаційні витрати. Фахівці Bioprocessor допоможуть обрати оптимальну модель жировловлювача для вашого закладу та нададуть консультації з вибору та монтажу обладнання.
Основні типи жироуловлювача:
- самонесучі (під бетонування);
- виробничі;
- промислові;
- побутові.
- ресторани;
- кафе;
- бари;
- кухні пунктів громадського харчування;
- відділи напівфабрикатів;
- м’ясна і молочна промисловість;
- консервні цехи;
- рибоперероблюючі заводи;
- м’ясні базари, бойні, обробні цехи;
- маслобойні.
В основну каналізацію надходить вже очищена від жирних часток вода, яка не робить негативний вплив на металеві поверхні труб і не засмічує їх.